4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali

mailing

 

 

 

 

 

 

 

19 Nisan-23 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleşecek 4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali‘nin hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Bu yılki bienalin küratörlüğünü PASAJ yapacaktır.

Resim heykel, fotoğraf, video, müzik ve her türlü sanatsal performansın izleyici ile buluşacağı Türkiye’nin ve Dünya’nın en kapsamlı çocuk ve gençlik sanat organizasyonu olan Bienal, başvurularınızı bekliyor. Hatırlatmak isteriz; Bienal’e katılım için belirlenen son tarih 10 Ocak 2016’dır.

Çocukların ve gençlerin fikir aşamasındaki projelerini bekliyoruz.

Bienal konsepti, küratör, şartname ve başvuru formu ile ilgili detaylı bilgiye www.cocukgenclikbienal.org  adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu duyuruyu, 4-18 yaş aralığında çocuğu olan ebeveynlere, öğretmenlerle ve sanatla ilgili tüm tanıdıklarınızla paylaşırsanız, seviniriz.

Advertisements

Kiralık Fotoğrafçı / Photographer for Hire

kiralık fotoğrafçı 1

 

 

 

 

 

 

Kiralık fotoğrafçı 

Katılımcı proje

Açılış: 10 Ekim 18.30 – 20.30
10-11 Ekim
Paola Ferrario’nun katılımcı projesi “Kiralık Fotoğrafçı” 10, 11 Ekim’de PASAJ’ın Tarlabaşı’ndaki atölyesinin sokağının köşesinde, menemencide.

Paola Ferrario, Amerika’da yaşayan İtalyan kökenli bir fotoğrafçı. Ferrario, PASAJ’ın Tarlabaşı’ndaki atölyesinde kaldığı süre boyunca fotoğraflarında yer alacak kişiler ve obje sahipleriyle iş birliği yapıyor. Projeye katılacak kişilerin yaşam alanına ve özel anlarına tanıklık etme karşılığında onları istedikleri gibi fotoğraflıyor: çok sevdikleri bir eşyayla, düğünleri sırasında, iş yerlerinde, hatta araba kazalarında fotoğrafa ihtiyaç duyarken. Sonrasında fotoğrafları hem katılımcıya hediye ediyor, hem de ileride kendi projelerinde kullanıyor. Bu süreçte tamamiyle projeye katılanların hizmetinde olan sanatçı, onları birçok fotoğrafçının Tarlabaşı sakinlerine yaptığı gibi habersiz ya da istemediği şekilde fotoğraflamadığı gibi, bir sanatçı olarak kendi estetik anlayışını da projeye dahil ediyor ve özgün bir çalışma oluşturuyor.

10 ve 11 Ekim’de sanatçının bir önceki iki hafta boyunca Tarlabaşı sakinlerini, ilkokul çocuklarını, esnafı ve ayrıca sanatçıları ve tasarımcıları fotoğraflayarak oluşturduğu katılımcı proje, PASAJ’ın Tarlabaşı’ndaki ofisinin bulunduğu sokağın köşesindeki menemencide sergilenecek. Ferrario, aynı zamanda, menemenci İsmail Beyle yaptığı söyleşi ve çekimler sonucu onun da dükkanı için  site specific bir yerleştirme önerecek.

| PASAJ Bağımsız Sanat Alanı – Ömer Hayyam cad. Kahya Bey sok. 15/8 –www.pasajist.com

Geldik Yoktunuz / We came but you weren’t there.

17.01.14 – 16.02.14 
Cuma- Pazar / 14:00- 19:00 / Friday- Sunday
Geldik Yoktunuz / We came but you weren’t there.
Özgür Demirci

Ses Etkileşimli Çalışan İnteraktif Işık Yerleştirmesi /Voice Interactive light installation
 Açılış / Opening – 16.01.2014
Geldik_yoktunuz_gorsel

 

“Geldik, yoktunuz!”, ışık ve ses kullanımına dayalı interaktif ve mekânsal bir yerleştirmedir. Bu yerleştirme, izleyicinin fiziki katılımıyla anlam kazanarak, birlikte eylem yapma, katılımcılık ve kolektif hareket etme üzerine tekrar düşündürmeyi amaçlar.
Özellikle beden ve bedensel katılımının etkilerine odaklanan bu çalışma, bireylerin katkısıyla biçimlenen kitlenin gücünü gösterebilmek ve gözlemlemek üzerine sembolik bir düzenektir.
Demirci, kolektif bilinç anlayışını temel alarak, sergi mekânını kamusal eylem platformuna çevirmeyi hedefleyen bu interaktif ışık yerleştirmesinde,  bir arada olmak, katılımcılığın gücü gibi tanıdık kavramları–bizzat fiziksel deneyim ile düşündürmeyi/hissettirmeyi amaçlıyor ve izleyiciyi bu kolektif eylemi oluşturmaya ve deneyimlemeye davet ediyor.

“We came, but you weren’t there.” is a site-specific work based on sound activated interactive light installation. The aim of the installation is to invite audience to think about protesting, participation, and behaving collectively by their physical attendance.
This work is a symbolic installation to show and observe the power of mass, especially focusing on body and physical interaction of individuals.
Demirci, turns exhibition space into public action space based on collective consciousness. Demirci invites audience to think and feel about the power of familiar concepts like coexisting and participation with individuals’ attendance in this light and sound installation.

AslieMk@ The Saints of the New Age

the saints of the new age
(Scroll down for English)
AmberFest’13 kapsamında “AslieMk @ The Saints of the New Age” 9 Kasım saat 20.00’de PASAJ’ın Galata’daki yeni mekânında.

AslieMk’nın bu çalışması aklın yüzeyine karşı bilinçaltı mekanının araştırıldığı ve bir “derivé” ile haritalandırıldığı bir video performanstır. Performansın sergileneceği mekan görünen ve görünmeyen portlardan oluşur. Her bir porttan 2 ayrı bireyin ortak ve birbirinden bağımsız bilinçaltına bağlanılır. Portlardan girilen bilinçaltı, bir bireyin sözde akıllı aygıtlar aracılığıyla sanal bir aktarımı olarak açığa çıkarken; diğer bireyin bedeni üzerinde fiziksel etkilerle gözlenir. 2 birey performans süresince farklı anlarda birbirini destekler ve sabote eder. İzleyici bu bilinçaltı mekanında portlar arasında oluşan “ahmakça” ağa odaklanamaz veya kendi algısı üzerinden mekan içinde sürüklenir.

AslieMk, Aslı Dinç ve Mk Yurttas’ın performatif ikili projesidir.
Çalışmaları siberuzay ile eleştirel kuramın melez kültürü üzerinedir ve sitüasyonizm, steampunk, squat, posthuman, hayaletsi-oluş, şizokreatif kelimeleriyle örülür.

http://asliemk.tumblr.com/

PASAJ
Banker cad. No:4 Galata
www.pasajist.com

———

This work of AslieMk is a video performance where the space of the unconcious versus the mind’s surface is researched and mapped with a “dérivé”. The space where the performance will take place is constituted by ports, which are seen as well as unseen. Each ports will be linked by two seperate peoples’ mutual and independent unconscious. The 2 individuals support and sabotage each other during the performance. The spectator, can not focus on the “foolish” network occured between those ports or drifts in the space with his/her own perception.

AslieMk is a performative duo project by Asli Dinc and Mk Yurttas.
Their work concentrates on the hybrid culture of cyberspace – critical theory and spinning around the words of
situationism, cyberpunk, squats, posthuman, ghostly-presence and schizocreative.

http://asliemk.tumblr.com/

PASAJ
Banker cad. No:4 Galata
www.pasajist.com