Haberler | News

Pasaj ekibi ile birlikte küratörlüğünü yaptığımız 4. İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nde çocuk ve gençlerin işlerine uygulanan sansür ve yönetimin kürator ekibinin kararlarını hiçe sayarak hareket etmesi bizi oldukça üzmüş ve endişe içinde bırakmıştır.
Müdahaleye uğrayan işler sergileme mekanı değiştirilerek durum meşrulaştırılmış fakat sanatçı Nurdane Türkmen’in çocukları konu alan ve çocuklarla yapmış olduğu çalışmalar tamamen gösterimden kaldırılmıştır.
Uygulanan bu haksızlıklar karşısında çaresiz bırakılışımız bizi daha da üzmüştür. Bu süreçte mağdur olan tüm çocuklardan, gençlerden, öğretmenlerden ve velilerden Pasaj adına özür dileriz.
Harcanan emeklere ve katılımcılara karşı duyduğumuz sorumluluktan dolayı bienali tamamlamış ve 20 Nisan 2016 tarihinde bütün küratöryel ve teknik bilgileri bienal yönetimine devrederek almış olduğumuz görevi bırakmış bulunmaktayız.
PASAJ Küratör Ekibi

As a curatorial team of the 4th Children and Youth Art Biennial, Pasaj is deeply concerned about the censorship on the art works of children and young people by the Beyoğlu Municipality. We are also disappointed with the attitude of the Children Biennial management about ignoring the decisions of the curatorial team.
The situation was eventually legitimized through a change of venue for the interrupted event, however Nurdane Türkmen’s works were completely removed from the exhibition. Being left with no solution in the face of this injustice saddened us even more deeply. We extend our sincerest apologies in the name of Pasaj to all the participating children, youngsters, teachers and parents who were affected by these developments.
Because of the responsibility we feel towards all the participants who have already worked to contribute to the event, we nevertheless concluded the Biennial and, on April 20, 2016, we resigned from our position, transferring all the related curatorial and technical information to the biennial management.
PASAJ Curatorial Team

Advertisements