Kiralık Fotoğrafçı / Photographer for Hire

kiralık fotoğrafçı 1

 

 

 

 

 

 

Kiralık fotoğrafçı 

Katılımcı proje

Açılış: 10 Ekim 18.30 – 20.30
10-11 Ekim
Paola Ferrario’nun katılımcı projesi “Kiralık Fotoğrafçı” 10, 11 Ekim’de PASAJ’ın Tarlabaşı’ndaki atölyesinin sokağının köşesinde, menemencide.

Paola Ferrario, Amerika’da yaşayan İtalyan kökenli bir fotoğrafçı. Ferrario, PASAJ’ın Tarlabaşı’ndaki atölyesinde kaldığı süre boyunca fotoğraflarında yer alacak kişiler ve obje sahipleriyle iş birliği yapıyor. Projeye katılacak kişilerin yaşam alanına ve özel anlarına tanıklık etme karşılığında onları istedikleri gibi fotoğraflıyor: çok sevdikleri bir eşyayla, düğünleri sırasında, iş yerlerinde, hatta araba kazalarında fotoğrafa ihtiyaç duyarken. Sonrasında fotoğrafları hem katılımcıya hediye ediyor, hem de ileride kendi projelerinde kullanıyor. Bu süreçte tamamiyle projeye katılanların hizmetinde olan sanatçı, onları birçok fotoğrafçının Tarlabaşı sakinlerine yaptığı gibi habersiz ya da istemediği şekilde fotoğraflamadığı gibi, bir sanatçı olarak kendi estetik anlayışını da projeye dahil ediyor ve özgün bir çalışma oluşturuyor.

10 ve 11 Ekim’de sanatçının bir önceki iki hafta boyunca Tarlabaşı sakinlerini, ilkokul çocuklarını, esnafı ve ayrıca sanatçıları ve tasarımcıları fotoğraflayarak oluşturduğu katılımcı proje, PASAJ’ın Tarlabaşı’ndaki ofisinin bulunduğu sokağın köşesindeki menemencide sergilenecek. Ferrario, aynı zamanda, menemenci İsmail Beyle yaptığı söyleşi ve çekimler sonucu onun da dükkanı için  site specific bir yerleştirme önerecek.

| PASAJ Bağımsız Sanat Alanı – Ömer Hayyam cad. Kahya Bey sok. 15/8 –www.pasajist.com

Advertisements